Balandžio 13 dieną gimnazijos I, IIc, IId, IIb klasių mokiniai susitiko su užpaliete B. Minutkiene. „Gyvenime reikia ne bambėti, bet šėlioti. O likimas mane džiugina“, – šypsosi moteris ką tik perkopusi 50-metį. Po ketverių santuokos metų ji tapo našle, išaugino du sūnus ir nenusivylė gyvenimu. Užpalių ir aplinkinių miestų bei miestelių gyventojai gerai pažįsta kultūros darbuotoją Birutę Minutkienę. Energijos nestokojanti moteris kuria dokumentinį kiną apie Užpalius ir jų gyventojus, domisi šio krašto istorija ir šviesuoliais, nagrinėja ir renka archyvinę medžiagą. Kartu su Vytautu Jukniu jos kurti filmai jau pelnė ne vieną apdovanojimą ir keliauja po tarptautinius festivalius. Be to moteris organizuoja edukacinius-etnografinius renginius, pavyzdžiui, sielių plukdymą upe. Mokiniai susipažino su etnografiniu dokumentiniu kinu. Pagrindiniai Algimanto Juknio filmų personažai – paprasti Užpalių krašto žmonės.
Gimnazistai žiūrėjo filmą „Sielininkas“. Filmo operatorius ir režisierius Vytautas Juknys bei scenarijaus autorė Birutė Minutkienė šį filmą pristatė 56-ajame Lietuvos kino mėgėjų festivalyje. Žiuri komisijai „Sielininką“ pripažino geriausiu festivalio filmu, Lietuvos kino mėgėjų sąjungos pirmininkas Vidmantas Gaigalas rekomendavo jį pristatyti XIII tarptautiniame nekomercinio kino festivalyje „Talinas 2015“.
Kitas filmas – „Seną motiną aplnkius“. Tai pasakojimas apie moterį, užrašiusią per 400 dainų. Filme „Seną motiną aplankius“ (1981 m.) įamžinta Kaniūkų kaimo gyventoja, užrašiusi apie 400 liaudies dainų.
Vienas iš mokytojo V. Juknio palikimo elementų yra etnografiniai dokumentiniai filmai: „Pamėgau iš mažens“ (1982 m.), pasakojantis apie skulptorę Oną Šuminaitę-Jurkienę. Tai skulptorė animalistė, drožianti vien gyvūnus.
Birutė, kartu su gimnazistais, aptarė rodytus filmus, diskutavo, aktyviausius apdovanojo atminimo dovanėlėmis – suvenyriniais rašikliais su Užpalio žirgų mylėtojų klubo „Ašvienių fanai“ simbolika. Gimnazija ir UKC Užpalių skyrius pasirašė socialinės partnerystės sutartį, o mokytoja D. Erslavienė jau siūlo idėjas, kaip panaudoti bendradarbiavimą ugdymo procese. Tai – mūsų ateities planai.
Muzikos vyr. mokytoja Gražina Gudonienė
Parašykite komentarą