Net ir didžiausi pokyčiai prasideda nuo mažo žingsnio. Tas žingsnis Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus gimnazijai prieš dvejus metus buvo dalyvavimas projekto „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai“ atrankoje. Be reikiamų dokumentų parengimo vyko ir kelias valandas trukęs mano pokalbis su projekto vadove Marina Vildžiūniene ir mokyklų pokyčių projektų koordinatore Agne Motiejūne. Turėjau galimybę atvirai, drąsiai, savikritiškai kalbėti apie gimnaziją įvairiais aspektais. Manimi ir bendruomenės galimybėmis inicijuoti šiam laikmečiui labai reikalingus pokyčius gimnazijoje buvo patikėta. Nuo 2018 metų rugsėjo 1 d. tapome viena iš 16 projekto „Renkuosi mokyti“ 9 kartos mokyklų. Pradėjome gilintis į įtraukiojo ugdymo filosofiją. Reikėjo drąsos pasakyti sau ir pedagogams, kad, siekiant kiekvieno mokinio sėkmės, turi būti keičiamas ne mokinys, bet mokykla.
Gimnazijos bendruomenė pastaruosius dvejus metus gyveno dinamiškiau, jautriau, aktyviau, nei tai buvo įprasta. Daugiausia iššūkių patyrė mokytojai ir vadovai. Reikėjo išdrįsti išeiti iš per daugybę metų nusistovėjusios „komforto zonos“ ir atverti kolegoms duris į savo vedamas pamokas (pokyčio projektas „Ugdymo praktikos bendradarbiaujant tobulinimas stebint pamokas“). Gimnazijos filosofija – mokomės gyventi žmonių įvairovėje. Mokiniai pradėjo aktyviau tiesiogiai dalyvauti, priimant svarbius sprendimus. Jų buvimas įvairiose darbo grupėse labai pozityviai veikė mokytojus. Buvo kažkaip nepatogu tokiose veiklose užimti poziciją žmogaus, kuris dažniausiai viską kritikuoja, bet pats nieko nesiūlo. Nestovime mokiniams už nugaros, budėdami gimnazijos erdvėse. Mažiau kontrolės, daugiau pasitikėjimo įvairiais lygmenimis. Nesėkmės atveju (o tokių tikrai yra), ne bausmė (kritika), o pokalbis, kviečiant gimnazistus ar kitus bendruomenės narius prisiimti asmeninę atsakomybę. Man tarsi balzamas širdžiai yra mokinių iniciatyvos keisti gimnazijos aplinką. Taip praėjusiais metais ant mokyklos fojė sienų „apsigyveno“ nauji piešiniai, mokinių taryba šiuo metu įsirenginėja savo erdvę. Labai geras jausmas suvokti, kad mokiniams gimnazija šiuo metu yra žymiai daugiau nei vieta, kurioje reikia „atbūti“ ketverius metus.
Šalia pokyčių, inicijuotų gimnazijos, jau ne vienerius metus Širvintų rajono savivaldybės administracija, rajono vadovės inicijuoja projektą po projekto ir ugdymo sąlygos, edukacinės aplinkos mokykloje keičiasi neatpažįstamai.
Gimnazijos bendruomenės vardu dėkoju projekto konsultantei Marinai Vildžiūnienei, mokyklų pokyčių projektų koordinatorėms Robertai Žyžienei, Agnei Motiejūnei, mūsų bičiuliams iš Vilniaus Salomėjos Nėries ir Antakalnio gimnazijų, Renkuosi mokyti mokytojai Inetai Stanevičiūtei (Semėnei), „Renkuosi mokyti“ projekto alumnei Emilijai Zakaitei, visiems, iš kurių patyrimo mokėmės ir su kuriais dalinomės savo sėkmėmis. Ačiū jau buvusiems ir esamiems gimnazistams – Ievai Eigelytei, Matui Lisauskui, Justinui Blažiui, Lukui Voveriui ir kt. už aktyvų įsitraukimą ir dalyvavimą gimnazijos pokyčiuose. Ačiū gimnazistų tėveliams, kurie organizavo mūsų diskoteką. Ačiū gimnazijos pokyčio komandai – Linai Janickaitei, Valdai Maslinskienei, Editai Šidlauskienei, Editai Rutkauskienei, Dianai Lesutienei ir visiems kolegoms, dalyvavusiems pokyčio projekto veiklose. Ačiū kiekvienam už gerą žodį mūsų gimnazijos bendruomenės adresu.
Startuojant projekte „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai“ man labai įsiminė vienuose iš mokymų išgirstas sakinys – pasibaigus projektui, mokykla tikrai nebus tokia, kokia buvo. Po dvejų dalyvavimo projekte metų su džiaugsmu ir pasididžiavimu galiu patvirtinti, kad tai tiesa.
Baigti norėčiau paskutinės laidos abiturientų atsisveikinimo žodžiais „Paskutinio skambučio“ šventės proga. „Šiandien ši mokykla jau nebe viena iš tūkstančių…šiandien ji mums vienintelė. …norime padėkoti, kad visą laiką buvote, kad tapote savais.“
Labai tikiuosi, kad mūsų bendruomenei pavyks neprarasti tikėjimo vieni kitais ir kiekvienas mokinys čia turės galimybę patirti savo sėkmę.
Gimnazijos direktorė Audronė Buzienė
Projektą „Renkuosi mokyti – mokyklų kaitai“ įgyvendino VŠĮ Mokyklų tobulinimo centras, jau ne vienerius metus inicijuojantis teigiamus pokyčius Lietuvos mokyklose, pagrindinis projekto partneris – „Vilniaus prekybos“ paramos fondas DABAR.