Spalio 11 dieną grupė III ir IV klasių mokinių, kurie mokosi fiziką išplėstiniu kursu, su savo fizikos mokytojomis Stase Vaškūniene ir Diana Lesutiene vyko į mokomąją-pažintinę ekskursiją į Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę (KHAE). Tai – vienintelė tokio tipo elektrinė Baltijos šalyse, išsidėsčiusi į šiaurę nuo Kruonio miestelio, Kaišiadorių rajone. Ji turi dvi vandens saugyklas – aukštutinį ir žemutinį baseinus. Kruonio HAE agregatai kelia vandenį iš Kauno marių į viršutinį baseiną, esantį 100 m aukščiau marių vandens lygio. Esant viršutiniam baseinui pilnam, HAE dirba kaip įprasta hidroelektrinė.
Lankytojų salėje mums parodė filmą apie elektrinę, jos statybų įstoriją, išgirdome daug įspūdingų palyginamųjų skaičių. Po to apsivilkome apsaugines liemenes, užsidėjome šalmus ir apžiūrėjome HAE pastatą. Praėję ilgais koridoriais, patekome į didelę įrenginių patalpą, kurioje matėme keturių hidrogeneratorių viršūnes, ją praėję, patekome į dar įdomesnę – tiesiog dar neįrengtą patalpą, skirtą keturiems agregatams, kurie dėl įvairiai susiklosčiusių aplinkybių taip ir nebuvo pradėti montuoti, bet mes ten galėjome puikiausiai pamatyti, kokiame gylyje yra įrenginiai, koks įspūdingas vamzdžių diametras ir koks mažas įprastas gaisrininkų automobilis šioje salėje.
Apžiūrėję elektrinės vidaus patalpas, susėdome į autobusą ir užkilome pažiūrėti aukštutinio vandens rezervuaro. Šioje vietoje galėjome suprasti, kaip potencinė vandens energija panaudojama kitų rūšių energijos virsmams. Edukacija Kruonio HAE buvo iš tiesų labai įdomi ir naudinga. Tai, ką teoriškai mokėmės pamokose, pamatėme, kaip vyksta realiose situacijose, kaip teorija naudojama praktikoje, sužinojome, kur reikia studijuoti, norint dirbti šioje ar kitose elektrinėse.
Didžiausia staigmena ir netikėtumas buvo mūsų ekskursijos vadovė – „Ignitis grupė“ darbuotoja Vaiva Rutkauskaitė, kuri yra baigusi mūsų gimnaziją. Esame labai dėkingi Vaivai už įdomią ir naudingą ekskursiją po Kruonio HAE.
Vykdami iš elektrinės užsukome į dar vieną objektą – Gravitacinę kalvą. Ten atlikome kelis eksperimentus, tikrinome ar tikrai čia vyksta paradoksas, matavome nuokalnę ir įkalnę gulsčiuku, bandėme jos nuolydį riedančiu buteliu, galiausiai ir riedančiu autobusu. Tai irgi buvo įdomi patirtis – fizikinis eksperimentas gamtoje.
Namo keliavome kupini įspūdžių ir labai džiaugėmės, kad pamatėme ir sužinojome daug naudingų ir įdomių dalykų.