Kaip planuoti karjerą: idėjos ir patarimai
Patarimai mokiniams, planuojantiems atetį
Kaip planuoti karjerą: idėjos ir patarimai
Ką pasirinkti? Širdžiai mielą užsiėmimą ar tai, kas paklausu darbo rinkoje? Kaip žinoti, kokių profesijų atstovų labiausiai reikės po keleto metų? Tokios mintys aplanko dažną besvarstantį, kokį kelią toliau rinktis, ką studijuoti, o galbūt keisti jau turimą profesiją. Tad šį kartą „Pinigų karta“ pateikia keletą idėjų ir praktinių patarimui kaip žingsnis po žingsnio planuoti savo karjerą ir nesijaudinti, kad kažkas nepavyks.
Pagrindiniai principai
„Vieno atsakymo, kaip reikėtų planuoti savo karjerą, turbūt nėra“, – sako Švietimo mainų paramos fondo atstovė Lina Vegėlienė. Tačiau keletą pagrindinių principų praverstų žinoti visiems:
pažinkite save. Apgalvokite savo pomėgius, norus ir svarbiausia galimybes. „Reikėtų išsiaiškinti, ką aš galiu, ko noriu ir nesivadovauti stereotipais“, – tikina L.Vegėlienė. Net ir tuomet, jei jums atrodo, kad vienos profesijos yra populiaresnės arba paklausesnės, išsiaiškinkite tikrąjį jų poreikį rinkoje. Mat gajūs stereotipai, kad geriausia profesija yra teisininkas arba ekonomistas, ne visuomet atitinka realybę. Be to, geriausia profesiją rinktis pagal asmenines savybes, tad kad ir kokia populiari ar paklausi būtų piloto profesija, jei bijote aukščio, jos geriau nesirinkti.
pažinkite pasirinktą profesiją. Kai daugmaž suprantate savo asmenines savybes ir poreikius, atsirinkite keletą profesijų. „Kaip žinia, Lietuvoje yra daugiau nei 5000 registruotų profesijų, o mūsų žinios apie jas – gana paviršutiniškos, tad turbūt išvardyti galėtume vos keletą iš jų“, – sako Švietimo mainų paramos fondo atstovė. Anot jos, praverstų pasiskaityti profesijų aprašus, pasidomėti, kokį darbą galėsite dirbti įgiję konkrečią profesiją.
pasirinkite mokymosi įstaigą. Nors aukštosios mokyklos verčiasi per galvas bandydamos pritraukti kuo daugiau studentų, vertėtų kuo daugiau pasidomėti pačią studijų programą. „Išsiaiškinkite, kokius dalykus studijuosite: kokie bus bendrieji, kokie specialybės dalykai, kiek toje studijų programoje bus praktikos“, – pataria L.Vegėlienė. Jei norite įgyti daugiau praktinių žinių ir patirties, nesirinkite vien teorija grįstų specialybių. Pasidomėkite, ar universitetas/kolegija/profesinė mokykla siūlo praktikos vietas. Mat jei taip nėra, galite susidurti su problema, kad reikiamą praktikos valandų skaičių surinkti ne taip ir paprasta. Be to, verta išsiaiškinti ar pats universitetas siūlo mainų programas, galbūt turėsite galimybę išvažiuoti į kitą šalį. Jei ketinate studijuoti toliau (magistrą ar doktorantūrą), turėtumėte sužinoti, ar pasirinkta studijų programa suteikia tokią teisę.
skirkite pakankamai laiko. Nesirinkite savo ateities kelio aplaidžiai ar paviršutiniškai. Skirkite pakankamai laiko informacijos paieškoms, domėkitės, lankykitės universitetuose atvirų durų dienomis. Pasikalbėkite su žmonėmis, kurie ten jau studijavo, tačiau nepasiduokite pagyroms. Vertinkite situaciją objektyviai. Išsiaiškinkite viską, kas tik įmanoma, kad vėliau nesulauktumėte nemalonių staigmenų.
Tolimesnis žingsniai
Jei jus vis dar kamuoja klausimas, kaip žinoti, ar profesija bus panaudojama darbo rinkoje, skaitykite toliau. „Iš tikrųjų, tai savotiška loterija, nes dabartinė ekonominė ir darbo rinkos situacija gana kebli“, – sako Švietimo mainų paramos fondo atstovė. Anot jos, Darbo birža kasmet atlieka barometro tyrimą, kuriame skelbia tuo metu paklausiausias profesijas. Tad profesijų reikalingumą galite pasitikrinti ten.
„Kita vertus, apsižvalgykite savo aplinkoje. Kokios organizacijos ar įmonės ten yra. Kuriose iš jų norėtumėte ir galėtumėte įsidarbinti?“, – aiškina L.Vegėlienė. Svarbu žinoti, kad tai, kas yra paklausu šiandien, nebūtinai bus paklausu po 4 ar daugiau metų, kai baigsite mokslus. Tad patikimiausias būdas neapsirikti – rinktis profesiją, kuri miela ir artima jūsų širdžiai ir asmenybei, tuomet integruotis į darbo rinką bus kur kas paprasčiau.
Informacijos šaltinis: www.euroguidance.lt
Kuo pasidomėti prieš priimant sprendimą?
Pirmiausia:
- Mokymo įstaigų adresai ir kontaktai
- Mokymo įstaigų studijų programos
- Mokymo programų trukmės bei pakopos, kainos
- Konkursinio balo skaičiavimo principas
- Informacija apie priėmimo taisykles ir sąlygas
- Atvirųjų durų dienos
Šaltiniai:
Universitetų, kolegijų, profesinių mokyklų interneto svetainės
Ką sužinoti prieš priimant sprendimą?/ Ko paklausti per atvirų durų dienas?
Toliau:
- Kokie reikalavimai egzaminams? Kokie ankstesnių metų praeinami balai? Kiek žmonių stoja į vieną vietą? Kokie mano rezultatai? Kokios mano realios galimybės įstoti?
- Kokią kvalifikaciją įgysiu? Ką galėsiu dirbti? Kur galėsiu dirbti? Kas šiandien žinoma apie įsidarbinimo galimybes?
- Kokie dalykai sudaro mokymo programą? Kokių dalykų mokysiuosi?
- Kiek bus praktikos, kada, kur?
- Ar yra galimybės išvykti pasimokyti į užsienio universitetą, kolegiją, profesinę mokyklą? Kokios? (semestrui, savaitei, metams…)?
- Kokia mokymosi kaina? Kokios galimybės gauti stipendiją? Kokio dydžio stipendijos? Ar yra galimybės gauti pašalpą? Kam ji teikiama?
- Kur gyvensiu? Kiek kainuoja?
- bendrabutis – galimybės jį gauti, kokia kaina?
- nuomosiuosi butą, kambarį – kiek kainuos?
- gyvensiu pas draugus, pažįstamus, gimines – ar yra tokia galimybė?
- Ką veiksiu po paskaitų? Studentų gyvenimas, “užklasinė veikla” (mano poreikiai ir galimybės)
Taip pat būtinai pasidomėk:
- Kada reikia priduoti dokumentus? Kokius? Kiek kainuoja?
- Kada papildomi priėmimai?
- Stojant į profesinę, kolegiją – kokios galimybės toliau tobulinti kvalifikaciją, įgyti aukštesnį laipsnį?
Karjeros konsultantai
- Jūsų mokyklos karjeros koordinatorius ir konsultantas
- Profesinio informavimo taškai (PIT) (Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro Karjeros planavimo skyriaus interneto svetainė http://uks.lmnsc.lt/)
- Darbo biržų jaunimo darbo centrai (http://www.ldb.lt/jaunimui/apie/Puslapiai/pradinis.aspx)
- Privačios konsultacinės ir/ ar įdarbinimo įstaigos
Leidiniai, skirti karjeros planavimui
Interneto svetainė „Tavo karjeros mokykla“ (http://www.karjerosmokykla.europass.lt/)
Jeigu domiesi studijomis užsienyje, papildomai pažiūrėk:
- Kuo daugiau sužinok apie mokymo įstaigą, kuri tave domina (ar ji legali, jos teikiamų diplomų pripažinimas, kaip institucija ir jos teikiamas išsilavinimas vertinami toje šalyje, kurioje institucija įsisteigusi)
- Jei kreipiesi į tarpininkaujančią įstaigą Lietuvoje, pasidomėk:
- Ar ši institucija patikima
- Jei ji teigia, kad bendradarbiauja su daug užsienio aukštųjų mokyklų – pasidomėk, kokios tos mokyklos
- Jei tau sako, kad niekas nekainuoja arba kainuoja labai mažai, kad nereikia laikyti užsienio kalbos testo, kad viskas yra labai labai paprasta – pasidomėk papildomai.
- Informacijos ieškok patikimuose, rimtuose portaluose, dėl konsultacijų kreipkis į atsakingas ir profesionalias organizacijas ir institucijas
Neužkibk ant lengvų pažadų kabliuko!
Informacijos apie studijas užsienyje rasi:
- “Susipažink. Įvertink. Važiuok. Gidas studentams, savanoriams, praktikantams, darbuotojams” (http://www.smpf.lt/lt/dokumentai/leidiniai_straipsniai/susipazink_ivertink_vaziuok_gidas_studentams_savanoriams_praktikantams_darbuotojams)
- www.kurstoti.lt/
- www.mokslas.lt
- “Pinigų karta” interneto svetainė, Studijų užsienyje informacijos centro skyrelis http://www.pinigukarta.lt/ekspertai/uzduoti-klausima/tema-studijos-uzsienyje
- Studijų užsienyje informacijos centras http://eac.osf.lt/lt/
- http://www.langas.net/
- www.zinauviska.lt
- Profesijos vadovas – studijų užsienyje skyrelis http://www.euroguidance.lt/profesijosvadovas/double.php?content=studijos_uzsienyje
Įgyk darbo patirties savanoriaudamas!
Naudingos nuorodos:
– Tarptautinių savanoriškos veiklos programų duomenų bazė
– Dažniausiai užduodami klausimai apie savanorystę
– Bendri informaciniai resursai apie savanorišką veiklą
Pasiūlymai savanoriams: http://savanoriaujam.lt/
Savanoriško darbo paieška: http://www.cv.lt/savanoriskas-darbas
Ieškomi savanoriai: http://www.buk-savanoriu.lt/
Savanorių akademija: http://savanoriuakademija.blogas.lt/
Kultūros savanoriai: http://kulturossavanoriai.lt/
Sporto savanoriai: http://www.sportosavanoriai.lt/
Europos savanorių tarnybos asociacija SALTES: http://www.saltes.net/
Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centras: www.nisc.lt
Veiklus jaunimas: http://www.jtba.lt/veiklus_jaunimas
Europos savanorių centras: http://www.cev.be/about-2/
Nuorodų šaltinis: www.socmin.lt
SKIRKITE LAIKO PROFESIJOS PASIRINKIMUI. Norint teisingai pasirinkti, reikia gerai pažinti save, žinoti savo norus, gabumus, gerai orientuotis profesijų pasaulyje, rinkos poreikiuose, mokėti įvertinti savo profesinį tinkamumą. Tai veikla, kuriai reikia nemažai laiko. Tačiau šis laikas nebus sugaištas veltui. Gautos žinios ir įgūdžiai pravers gyvenime.
IEŠKOKITE. Paklauskite savęs: ko aš noriu? Ko siekiu gyvenime? Koks darbas man patiktų? Kokią veiklą, kokius užsiėmimus mėgstu? Susiraskite informacijos apie profesijas, kad žinotumėte, iš ko renkatės.
PAŽINKITE TEIGIAMAS IR NEIGIAMAS PROFESIJOS PUSES. Skaitykite profesijų aprašus, lankykitės „atvirų durų” dienose, kalbėkitės su studentais, profesijų atstovais. Klauskite: kas gero, kas patinka jų darbe, o kas trukdo, sunku? Pagalvokite, kiek tai jums tiks. Atkreipkite dėmesį į profesijos reikalavimus sveikatai. Kokia jūsų sveikata?
PAŽINKITE SAVO STIPRIĄSIAS IR SILPNĄSIAS PUSES. Kaip jūs mokotės? Kokie dalykai sekasi, kokie – ne? Kodėl? Kaip bendraujate? Koks jūs veikloje? Kada jus giria? Kada peikia? Kokios jūsų asmenybės savybės atsiskleidžia šiose situacijose? Kur jums sekasi? Kur nesiseka? Kas trukdo, kad sektųsi?
APSVARSTYKITE. Gerai apgalvokite ir pasverkite savo norus ir galimybes. Įvertinkite visas galimas alternatyvas, pasirinkite prioritetus. Numatykite atsarginį kelią.
BŪKITE AKTYVŪS, BANDYKITE. Renkantis profesiją, svarbios ne tik žinios ir informacija. Labai praverčia praktika ir įgūdžiai, praplečiantys savęs pažinimą. Mėgstama veikla – hobi, būreliai, kursai, sporto, meno mokyklos, visuomeninė veikla mokykloje ar už jos ribų, darbas per vasaros atostogas – tai reali galimybė išbandyti save veikloje, pasitikrinti savo gabumus, interesus, tinkamumą, pamatyti darbo aplinką.
TARKITĖS. Realią pagalbą gali suteikti žmonės, kurie jus gerai pažįsta. Tėvai, mokytojai, klasės vadovas, treneris gali padėti susigaudyti savo gabumuose, asmenybės savybėse, gyvenimo ir darbo vertybėse, duoti gerą patarimą, paremtą patyrimu ir stebėjimu iš šalies, diskutuoti jums rūpimu klausimu.
PLANUOKITE. Numatykite, ko sieksite, ir žingsnius, kaip to pasiekti. Gal profesija reikalauja savybių, žinių ar pasirengimo, kurių jums trūksta. Numatykite, kaip kompensuosite šį trūkumą. Pagalvokite, ką veiksite, jei iš karto nepavyktų pasiekti savo tikslų.
KONSULTUOKITĖS. Jei jaučiate, kad to ką sužinojote, jums nepakanka sprendimui priimti, jei norite giliau pažinti savo gebėjimus ir kitas asmenybės savybes, įvertinkite tinkamumą profesijoms, – kreipkitės į psichologą ar profesijos konsultantą. Šiais klausimais konsultuoja mokyklos, psichologinių tarnybų, mokymo tarnybų specialistai.
Parašykite komentarą